Lássuk sorsunk szereplőjét, az embert magát! Még ha életünk térképét, erőviszonyait kezünkben tartjuk is, akár születési bolygóállásaink, akár más módszerek segítségével, még mindig előttünk áll egy hatalmas feladat: felfedezni azt, aki megéli a kinti és benti eseményeket.
Négy testünk van. Hagyományos szemünkkel csupán a fizikait látjuk magunkon és másokon, a többi három jelenlétét más módokon vagyunk képesek megtapasztalni. Mik is ezek a testek?
Lássunk egy példát! Egyszer csak megszületik bennünk egy gondolat, szinte a semmiből, hogy milyen jó lenne egy új télikabátot vásárolni magunknak. Mosogatás közben, a buszon, barátainkkal beszélgetve csak ez jár a fejünkben. Annyira, hogy egy idő után szinte érezzük meleg puhaságát, beszívjuk szőrmegallérjának illatát, ki-be gombolgatjuk zsebének patentját. És egyik nap meg is látjuk. Bemegyünk a boltba, fizetünk, és elégedetten távozunk a néhány napja, hete még csak ideaként létező tárggyal.
Régi spirituális hagyományokban az embert két lóval vontatott kocsinak ábrázolják, a bakon kocsissal, a kocsiban utassal, aki közli a kocsissal, merre irányítsa lovait, hogy azok a kívánt irányba húzzák a kocsit.
Fizikai testünk a kocsi; érzelmi testünk a lovak; gondolati testünk a kocsis, spirituális testünk az utas, a mester. Ideális esetben az utas szól a kocsisnak merre kíván menni, az irányítja a lovakat, azok haladnak a megfelelő irányba. De vajon mennyire érvényes ez az ideális eset ránk a mindennapokban? Testünket éri egy benyomás egy másik ember vagy szituáció által, elfojtott érzelmeink felszínre törnek, gondolataink összekuszálódnak. A mester pedig hátul szunyókál valahol a kocsi mélyén.
A legnehezebb rész ezt beismerni magunknak, enélkül azonban képtelenek vagyunk bármerre is továbbhaladni életünkben. Hogy kocsink korhadt, lovaink neveletlenek, a kocsis erősen ittas, az utas pedig; milyen utas?!?!
A legfontosabb és egyben legnehezebb kérdés lovaink, azaz érzelmi testünk megismerése, és fejlődésünk szolgálatába állítása. Először azt kell tudnunk, hogyan épül fel, milyen szokásai vannak, ebben pedig a terápia elméleti és gyakorlati oldala van segítségünkre.